• 15. Mersin Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı
  • 5-8 Mart 2020
Kalan Süre

Tarım ve hayvancılık sektörünün kalbi Mersin’de attı


Tarım ve hayvancılık sektörünün ihracatına destek sunmak amacıyla CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından hayata geçirilecek 14. Mersin Agrodays Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, Yenişehir Fuar Merkezi’nde açıldı. 
 
10 Mart’ta kadar devam edecek fuarın açılışı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve CNR Holding Pozitif Fuarcılık Genel Müdürü Ercüment Yıldızerler’in katılımı ile yapıldı. 
 
 
 
Fuarın açılışında konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Türkiye’nin en önemli tarım bölgelerinden birinin Mersin olduğunu söyledi. Elvan, “Devlet olarak son dönemlerde bu bölgeye önemli tarımsal destekler verdik. Bu desteklerden en önemlisi de Gıda Organize Sanayi Bölgesi ve Gıda Teknopark’ını bu bölgede kurmamız oldu. Önümüzdeki dönemlerde de desteklerimizi artarak devam ettireceğiz. Kent ekonomisine kattığı değerlerden dolayı fuarları oldukça önemsiyoruz. Yoğun ilgi gören bu fuarı da düzenledikleri için CNR Holding’e teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
 
Muz, çilek, limon, portakal, kabak, yeşil erik, badem ve biber üretiminde Türkiye’nin en çok üretim yapan şehrinin Mersin oluğunu ifade eden Mersin Valisi Ali İhsan Su, üreticilerin ürünlerini bu fuarda sergilediklerini ve Mersin’e yatırım yaparak bölge tarımına verdikleri önemli destek için CNR Holding’e teşekkür ettiğini söyledi.
 
 
CNR Holding Pozitif Fuarcılık Genel Müdürü Ercüment Yıldızerler da yaptığı konuşma da Mersin  Agrodays’in hem ulaşım olanakları ve bölge ülkelerine yakınlığı, hem de üretim kapasitesi yüksek katılımcısı nedeniyle, önemli ihracat potansiyeline sahip bir fuar olduğunu söyledi. Fuarda her yıl yerli ve yabancı önemli sektör alıcılarını ağırladıklarını belirten Yıldızerler, “Fuar hem Mersin’in hem de sektörün ihracat potansiyeline önemli katkılar sağlıyor. Ülkemizin tarımsal ürün varlığı içerisinde özellikle narenciye, meyve ve sebze üretiminde Mersin, önemli bir yere sahip. Bu önemin bilinciyle düzenlediğimiz, fuar, gerçekleştirildiği ilk yıldan bu yana gerek katılımcı gerekse ziyaretçi açısından başarılı bir grafik çiziyor” şeklinde konuştu.
 
 
10 Mart’a kadar açık olacak fuara 45 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor
 
10 bin metrekare alanda düzenlenen, tarım makinelerinden sera ve hayvancılık ekipmanlarına, organik gübreden fidana, tohuma, gıda ve gıda paketlemeye kadar pek çok ürün ve teknolojinin sergilendiği fuara yerli ve yabancı 45 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Fuar, 10 Mart’a kadar her gün 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaretlerini ağırlamaya devam edecek.
 
Fuarla eş zamanlı olarak Tarım Bakanlığı Mersin İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, CNR Holding sponsorluğunda gerçekleşecek olan “Akdeniz Meyve Sineği Çalıştayı” 8 Mart saat 09:00’da ziyaretçileri bekliyor.