• 16. Mersin Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı
  • 8-12 Kasım 2022
Kalan Süre

Haberler

Mersin'de Tarım Fuarı heyecanı!

Mersin Tarım, Gıda Ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Osman Güzelgöz "Çiftçilerimiz için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz." ve  Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasdemir "Katma değeri yüksek ürünler üretmezsek dünya rekabet liginde hak ettiğimiz yeri alamayız" dedi. 
 
İçel'de bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı.
 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Osman Güzelgöz, merkez Yenişehir ilçesindeki CNR EXPO Fuar Merkezi'nde gerçekleşen fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, İçel'in tarım anlamında çok önemli bir şehir olduğunu vurguladı.
 
İçel'in tarım, gıda ve hayvancılık açısından Bakanlık için önemli bir pozisyonda olduğunu aktaran Güzelgöz, "İçel üretimi, sanayisi ve ihracatıyla Türkiye'nin önde gelen illeri arasında yer alıyor. Önümüzdeki yıl bu fuarda daha kapsamlı bir alt yapı hazırlamayı düşünüyoruz." dedi.
 
Bakanlık olarak son 15 yılda büyük destekler verildiğini anlatan Güzelgöz, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün çiftçilerle buluşmasında açıkladığı sözleşmeli aile işletmeciliğini, örnek köy işletmeciliğini ve çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısının bundan sonra hükumetimiz tarafından karşılanacağını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Çiftçilerimiz için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.
 
Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Hasdemir de Cumhurbaşkanlığı himayesinde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı'nın gerçekleştirildiğini anımsatarak, kalkınma alanında çok önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.
 
Kalkınmanın odağında nitelikli insan gücü olmazsa kalkınmayı başarmanın mümkün olmadığının altını çizen Hasdemir, şöyle devam etti:
 
"Değişim ve gelişim nitelikli beşeri sermayeyle mümkündür. Dünya sanayi devriminden geçti. Önümüzdeki sanayi devremi diğerinden çok farklı oldu. Eskiden insanlar makineleri yapıp bunlara hükmederdi. Bu defa makinelerin insana hükmettiği bir dönemi yaşayacağız. Bu döneme çok daha iyi hazırlanmamız gerekiyor. Katma değeri yüksek ürünler üretmezsek, dünya rekabet liginde hak ettiğimiz yeri alamayız. Daha sürdürülebilir teknoloji ve sanayilere yönelmemiz gerekiyor. Gıda, tarım ve hayvancılık sektörünü bu değişimin merkezine koymamız gerekiyor. Hazırlayacağımız kalkınma planlarında değişime uygun hareket edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ortadoğu'daki tüm muhataplarımıza 'Alacağınız her türlü ürünü Türkiye'de bulmanız mümkün' yaklaşımında bulunuyoruz. Faizsiz kredi destekleriyle gıda, tarım ve hayvancılık sektörü için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."
 
İçel Valisi Ali İhsan Su ise insanlık için dünya üzerindeki her zaman gereksinim duyulan en önemli ihtiyacın gıda olduğunu belirtti.
 
Türkiye'de gıda, tarım ve hayvancılık alanında yapılan projelerin önemine değinen Su, "Dünyada tarım denilince kavramlar birden fazla hale geliyor. Dünya üzerinde tarım konusunda her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Kaynaklarımızı verimli şekilde kullanmanın gayesi içerisindeyiz." dedi.
 
MHP İçel Milletvekili Baki Şimşek de İçel'in yaş sebze meyve üretiminde önemli bir kent olduğunu belirterek, şehre bu alanda verilen desteğin artarak sürmesi gerektiğini söyledi.
 
İçel Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ise çiftçileri bilinçli tarım uygulamalarındaki en son teknoloji ve uygulamalarla buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Konuşmaların ardından katılımcılar açılışı yapılan fuardaki stantları gezdi.